kariera

Łączymy potrzeby Klientów

z wiedzą i doświadczeniem naszych ekspertów

O nas

Wiedza i Praktyka powstała w 1997 roku na bazie współpracy właścicieli Wydawnictwa KiK, Panów Witolda Koniecznego i Romana Kruszewskiego oraz niemieckiego wydawnictwa VNR „Verlag Norman Rentrop”, Pana Normana Rentrop. Ideą twórców firmy było stworzenie wydawnictwa dla fachowców i specjalistów, które dzięki profesjonalnym publikacjom będzie wspierać czytelników w praktycznym stosowaniu przepisów.

Pierwszą publikacją był „Poradnik Podatnika”, który od początku okazał się wydawniczym sukcesem i przez długie lata pozostawał bestsellerem, za nim pojawiły się kolejne tytuły poświęcone prawu pracy i podatkowi VAT, po które sięgały dziesiątki tysięcy specjalistów w całej Polsce. Te sukcesy i potrzeby czytelników zdecydowały, że z roku na rok Wiedza i Praktyka poszerzała krąg tematyczny swoich publikacji i grono czytelników o nowe grupy zawodowe, w tym:

 • specjalistów w dziedzinie kadr, płac i ubezpieczeń społecznych,
 • dyrektorów szkół i przedszkoli,
 • specjalistów BHP, ochrony środowiska, ochrony zdrowia, zamówień publicznych.

Dziś odbiorcami oferty wydawnictw są przede wszystkim specjaliści zatrudnieni w firmach prywatnych, instytucjach publicznych i samorządowych, prowadzący małe działalności, właściciele i zarządzający dużymi przedsiębiorstwami.

Dla ich wygody i optymalnego dostosowania się do potrzeb Wiedza i Praktyka wykorzystuje coraz nowocześniejsze środki przekazu informacji - począwszy od tradycyjnych wydawnictw papierowych: miesięczników, książek i magazynów, poprzez nośniki elektroniczne, portale tematyczne, na materiałach wideo skończywszy.

Historia

1997

Założenie Wydawnictwa Wiedza i Praktyka sp. z o. o.

Na rynek trafia pierwszy produkt w postaci segregatora z wymiennymi kartkami „Poradnik Podatnika”

Poradnik Podatnika
1998

Na podbój rynku ruszają trzy kolejne publikacje „VAT w praktyce”, „Personel od A do Z”, „Poradnik Finansowo-Księgowy”.

Doradca Kadrowego
2002

Pod banderą Wiedzy i Praktyki ukazuje się pierwszy portal internetowy – „PortalFK.pl”.

Wydawnictwo przeprowadza pierwsze szkolenia, m.in. z tematyki rachunkowości, prawa pracy i BHP.

Portal FK
2004

Widząc potencjał w produktach internetowych, Wydawnictwo dołącza do swojej oferty pierwszy e–letter - Elektroniczny Serwis Prezesa Spółki z o.o., który wychodzi jako bezpłatny dodatek dla czytelników „Doradcy Prezesa Spółki z o.o.”

Spółka zoo
2005

Na rynek wypuszczona zostaje nowa forma publikacji – newsletter – „Specjalista ds. BHP”. Zapoczątkował on zupełnie nowy format, który pozwolił Wydawnictwu wypłynąć na szerokie wody rynku wydawnictw fachowych.

Aktualności BHP
2006

Uruchomiony zostaje pierwszy sklep internetowy Wydawnictwa sklep.wip.pl

Wydzielono specjalną jednostkę ds. organizacji szkoleń. Akademia Wiedza i Praktyka do dziś zajmuje się organizacją szkoleń, konferencji i wydarzeń branżowych.

Akademia WIP
2012

Uruchomiona zostaje polska wersja międzynarodowego projektu Experto24.pl. Wcześniej projekt powstał w Niemczech i Rosji. Dynamika portalu sprawia, że codziennie przybywają na nim nowe bezpłatne porady w najbardziej różnorodnych kategoriach.

Experto
2016

Tworzymy pierwsze vlogi – przy portalach serwiszoz.pl oraz Kadry online. Eksperci będą na nich udostępniać filmiki z poradami i interpretacjami zawiłych przepisów.

Serwis ZOZ
2017

Wiedza i Praktyka świętuje 20 rocznicę powstania firmy.
Nastąpiła zmiana nazwy na Wiedza i Praktyka sp. z o.o.

WIP 20 Lat
2018

Pierwszy robot w WiP
– wdrożenie automatyzacji procesu obsługi korespondencji przychodzącej

Robotyzacja procesu obsługi korespondencji i należności

Rada nadzorcza

Roman Kruszewski
Roman Kruszewski

Dziennikarz i wydawca. W 1991 roku założył Wydawnictwo KiK Konieczny i Kruszewski publikujące miesięczniki „Przegląd Podatkowy", „Glosa", „Przegląd Prawa Handlowego". W 1997 roku współtworzył Wydawnictwo Wiedza i Praktyka. Przewodniczący Rady Nadzorczej WiP.

 

doc. dr Witold Konieczny

FOT. WOJCIECH SURDZIEL/AGENCJA GAZETA

doc. dr Witold Konieczny

Emerytowany wykładowca w Katedrze Prawa Finansowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Były prodziekan tego wydziału w czasie dwóch kadencji. Autor publikacji z dziedziny prawa budżetowego i podatkowego. Współzałożyciel i wieloletni redaktor naczelny miesięczników „Przegląd Podatkowy”, „Glosa”, „Prawo i Podatki”. Obecnie współwłaściciel Wiedza i Praktyka sp. z o.o.

Richard Rentrop
Richard Rentrop

Od 2017 r. zarządza Grupą Wydawniczą Norman Rentrop jako przedstawiciel drugiego pokolenia. Miłośnik harcerstwa i podróży. Od lipca 2018 r. członek Rady Nadzorczej Wiedza i Praktyka Sp. z o.o., reprezentujący interesy niemieckiego udziałowca.

VNR Verlag für die Deutsche Wirtschaft AG
VNR Verlag

Grupa Wydawnicza Norman Rentrop (VNR) jest jednym z dziesięciu największych niemieckich wydawnictw fachowych z ponad 40 letnią tradycją.

Wydaje ponad 310 publikacji dla najróżniejszych grup klientów.
Działa w ośmiu krajach. Jej celem jest wspieranie ludzi zawodowo i prywatnie poprzez dostarczanie im praktycznej wiedzy.

Zarząd

Michał Włodarczyk
Michał Włodarczyk, Prezes zarządu

Absolwent SGH i studiów Executive MBA oraz licznych szkoleń w Polsce i za granicą, m.in. w dziedzinach zarządzania, marketingu i sprzedaży, komunikacji i nowoczesnych technologii. Pracę zawodową rozpoczynał jako specjalista ds. badań rynku i marketingu w firmie Market & Communication Research Ltd. Od 1995 r. związany z branżą wydawnictw informacyjnych jako dyrektor ds. marketingu, prezes zarządu i dyrektor zarządzający, dyrektor Regionu Europa. Od października 2013 roku Prezes zarządu Wiedza i Praktyka sp. z o.o.

 

Wyznaczaj ambitne, konkretne cele. Ambitne, by efekty były wyjątkowe, a konkretne, by mieć jasno sprecyzowany plan, co do którego nie będzie wątpliwości, czy został zrealizowany.

Nasi eksperci

Współpracujemy z najlepszymi ekspertami z różnych dziedzin. Wielu autorów i pracowników naszych redakcji pomaga Państwu od lat w zarządzaniu i prowadzeniu przedsiębiorstw. Wśród ponad 1140 osób doradzających na łamach naszych publikacji są profesorowie i wykładowcy akademiccy, sędziowie, byli ministrowie, pracownicy administracji państwowej, m.in.:

 • Ministerstwa Finansów,
 • Instytutu Zamówień Publicznych,
 • Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa,
 • Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej,
 • ZUS,
 • PIP,
 • Kancelarii prawnych i podatkowych,
 • Firm doradczych.

Doceniamy nie tylko prawnicze wykształcenie i specjalistyczną wiedzę, ale też praktyczne doświadczenie w pracy na stanowisku księgowej czy kadrowej. Wiedza i doświadczenie naszych ekspertów gwarantują najwyższą jakość przekazywanych informacji i odpowiedzi na pytania użytkowników naszych serwisów.

O tym jak zostać naszym ekspertem dowiesz się w zakładce „Współpraca”.

DOŁĄCZ DO NAS »
Eksperci

Należymy do...

SMB

 

Polskie Stowarzyszenie Marketingu SMB

Polskie Stowarzyszenie Marketingu SMB - istnieje od 1995 roku i jest najważniejszą organizacją non-profit, która zrzesza najbardziej dynamiczne firmy działające w obszarze marketingu bezpośredniego i interaktywnego, które przestrzegają najwyższych zasad etycznych.

www.smb.pl


BCC
Bussiness Centre Club

Business Centre Club istnieje od 1991 roku. Jest prestiżowym Klubem przedsiębiorców i największą w kraju organizacją indywidualnych pracodawców. BCC jest organizacją międzynarodową, wyróżnioną w siedzibie Parlamentu Europejskiego nagrodą EKES za znaczący wkład w krzewienie integracji i tożsamości europejskiej.

www.bcc.org.pl


Nagrody

Nasza odpowiedzialność społeczna

Dar dla Muzeum Wojska Polskiego
Dar dla Muzeum Wojska Polskiego

18 czerwca 2013 r., w Muzeum Wojska Polskiego, odbyło się przekazanie unikatowego eksponatu ufundowanego m.in. przez współwłaścicieli Wiedzy i Praktyki – skrzyni narzędziowej legendarnego bombowca Łoś.


Czytaj więcej »
Wyczółkowski wrócił do Muzeum Narodowego
Wyczółkowski wrócił do Muzeum Narodowego

7 grudnia 2011 r. przekazaliśmy Muzeum Narodowemu w Warszawie obraz Leona Wyczółkowskiego „W pracowni malarza”. Dzięki inicjatywie właścicieli naszego wydawnictwa, Panów Koniecznego i Kruszewskiego obraz Wyczółkowskiego wrócił do Polski po ponad 67 latach.


Czytaj więcej »
Więcej wydarzeń »

 

Niebiznesowa działalność naszej firmy skupia się na wspieraniu kultury i sztuki. Nasza aktywność na tym polu to m.in. mecenat muzeów, filharmonii oraz projektów kulturalnych.

Dzięki nam kilka muzeów odzyskało cenne eksponaty, w tym obraz Leona Wyczółkowskiego „W pracowni malarza”, odbyły się spektakle, ukazała się unikalna pozycja - album "Fangormagorie" poświęcony wybitnemu artyście Wojciechowi Fangorowi, autorowi projektu logo Wiedzy i Praktyki .